Går mot drømmeuke i vinterferien
Norge går inn i en travel vinterferie, med stabile bookingtall og gode snøforhold.
Selv om mange reiselivsbedrifter ønsker å ta sitt samfunnsansvar gjennom blant annet inkludering, har det også en kostnad. NHO Reiseliv er derfor positiv til forslaget om økt bruk av lønnstilskudd.
Det norske arbeidsmarkedet kjennetegnes av at en stor andel av befolkningen er i jobb. Likevel viste tall fra NAV, at om lag 685.000 personer sto utenfor jobb eller utdanning ved utgangen av 2023. Spesielt alvorlig er det at 111.000 unge under 30 år står utenfor jobb og utdanning.
Reiselivet er en del av løsningen på denne utfordringen fordi næringen sysselsetter personer med ulik bakgrunn og kompetanse. Vi har plass også til de som har falt utenfor eller har hull i CV-en. Reiselivets egenart gjør det mulig at så mange mennesker finner veien inn i arbeidslivet via vår næring.
Men selv om mange reiselivsbedrifter ønsker å ta sitt samfunnsansvar gjennom blant annet inkludering, har det også en kostnad. NHO Reiseliv er derfor positiv til forslaget om økt bruk av lønnstilskudd.
NHO Reiselivs hovedsynspunkter til Meld.St.33 er:
Les NHO Reiselivs høringssvar i sin helhet nedenfor.
Norge går inn i en travel vinterferie, med stabile bookingtall og gode snøforhold.
Reiselivsnæringen forventes å vokse stort i årene som kommer, og har et stort behov for flere kompetente medarbeidere. Næringen åpner opp for gode muligheter for den som ønsker å gjøre karriere i en vekstnæring.
Reiselivets konkurransekraft er tema når NHO Reiseliv inviterer til Årskonferanse i Sandefjord 20. - 21. mai.